Skip to main content

Levatek – klubi aastast 1995

"Kuidas klubi alguse sai, mida ta teinud on ja teeb ning kes teda eest veavad"

Levateki ajalugu

Taimi Hermanson, Heini Nurmand, Jakob Lõhmus, Arnold Lõhmus, Kaupo Lõhmus, Heino Jaanus, Ly Jaanus, Einari Jaanus ja Juno Susi said kokku  7. jaanuaril 1994, kui Taimi Hermanson oli saatnud kutse UNIC-klubi Lõuna piirkonna aktiivsematele liikmetele koguneda ja arutada uue vanatehnika klubi asutamist. Kutse eelakordiks oli kodanik Valeri Kirsi teade UNIC-klubi lõuna piirkonnale, et „„ Klubi UNIC“ nimi on tema ainuomandis ja ta palub seda teistel enam mitte kasutada“. Kokkusaamise tulemiks oli otsus asutada uus vanatehnikaklubi nimega LEVATEK (Lõuna-Eesti Vanatehnika Klubi – nime idee tuli Einari Jaanuselt). Valiti neljaliikmeline klubi juhatus Taimi Hermanson, Juno Susi, Heino Jaanus, Jakob Lõhmus. Juhatus valis esimeheks ja klubi presidendiks Heino Jaanuse ja revidendiks valiti Arnold Lõhmus.

Kuigi klubi oli sisuliselt asutatud, möödus aasta, enne kui Tartu Maavanema korraldusega registreeriti MTÜ Vanatehnikaklubi Levatek ja 19. aprillil 1995 väljastati klubi registreerimistunnistus.
Seda päeva loeb Levatek enda sünnipäevaks.

Kui Levateki asutamise juures oli üheksa vanatehnikahuvilist, siis juba järgmiseks aastaks oli liikmeid 14. Kolmekümne liikme verstapost ületati Levatekis 1997 aastaks. Kümneks aastaks jäi Levateki liikmeskond 35 liikme ümber pidama. Mõni „vana“ liige lahkus ja mõni uus vanatehnika huviline tuli juurde, kuid alles 2007 aastal sai Levatek välja kirjutada liikmekaardi nr. 40. Järgmisel aastal lisandus korraga 5 uut liiget ja 2009 alguses lõppes Levateki liikmenimekiri  numbriga 51. Tänaseks on Levatekis 58 liiget. Nendest 3 on lisandunud 2020 aastal.

Alates asutamisest on Levatek hoidnud vanatehnika klubilist liikumist elavana Lõuna-Eestis, olles omamoodi vaderiks Võru Vanatehnikaklubile VÄNT, mis asutati 2007 aastal.

Autojuhtide päeva on Eestis tähistatud 1966 aastast alates. Esimese autojuhtide päeva tähistamist  Mäksa pargis 24. juulil 1966 loetakse Eesti vanatehnika liikumise alguseks. Levatek on hoidnud oma tegutsemise algusest elus traditsiooni, mille algatajaks oli  omaaegne klubi „Autom“,  korraldades iga viie aasta järel „Mäksa kokkutuleku“ nime all vanasõidukite sõidu Tartust Mäksale. Järgmine sõit toimub 2021 aasta suvel ja tähistab 55 aasta möödumist esimesest kokkutulekust.

1997 aastal sai Melliste varuosapäevast alguse vanavaralaat „Sulle Mulle“. Esialgu kitsamas ringis kokku kutsutud ettevõtmine vanatehnikahuviliste siseringis, mille eesmärk oli osta, müüa ja vahetada omavahel vanatehnikaga seonduvaid varuosi, kasvas kahe aastaga suureks. 1999 aastal otsustati, et vanavaralaat hakkab toimima igal aastal samal ajal, augustikuu esimesel pühapäeval asukohaga Mellistes, Käbitare kohviku juures. Viimastel aastatel olid esimesed müüjad kohal juba eelmise päeva õhtul, kokku koguneb üle 100 müüja ja ostjaid on tuhandeid. Alates 2008 aastast valitakse müüdava kauba hulgast kõige „omapärasem asi“, millele omistatakse tiitel „Mäksa Molu“.

Vanatehnika suviste pikamaasõitude traditsioon sai alguse 2011 aastal. Esimene sõit sai teoks sõsarklubi VÄNT eestvõttel ja viis vanasõidukid reisile ümber Peipsi järve.  Oudovasse (venepäraselt Gdov) sissesõidule olid osavõtjaid tervitama tulnud praktiliselt kõik linnakese elanikud. Selgus et viimase pooleteise aasta jooksul oli vanasõidukite sõit ainuke linnas toimunud üritus. Sõidu viimase päeva hommikul Jaanilinna kindluse suletud territooriumil, mida kogu öö oli valvanud kohalik miilits, selgus et ühe veoki kastile oli keegi kraapinud roostes naelaga HUI.

„Musta mere sõidu“ finišiks oli kuurortlinn Jalta. Tartust läks Krimmi poole teele seitse Žiguli`t, üks Moskvitš ja üks Pobeda. Tubli ukraina autojuhi jutt, et Ukrainas on suunad, seal ei pruugi olla teid , vastas tõele. Külas käidi Krimmi eestlastel Krasnodarka ja Novoestonija külades. Jooksvat remonti said teha kõik pikamaasõidul osalejad, kuid seni tehtud pikimalt, 4700 km sõidult tulid kõik osavõtjad „omal jalal“ tagasi.

„Soomelahe sõit“ 2016  viis vanasõidukid  Tsarskoje Selo, Sankt-Peterburi ja Viiburi kaudu Lahtisse ja sealt Helsinki kaudu Tartusse tagasi. Tee Viiburist Soome-Venemaa piirile näitab ära, kas sõiduk on läbinud tehnilise ülevaatuse tegelikult või on selle ostnud. Kõik sõidul osalenud vanaautod läbisid 39,7 km probleemideta. Lahtis õhtusel vastuvõtul üllatas Levateki sõprusklubi Päijät-Hämeen Mobilistit`e ansambel TraXit kõiki sõidust osavõtjaid eesti keelsete lauludega.

„Eesti-Belarus 25“ paraadsõit 2017 aastal oli pühendatud Eesti ja Valgevene diplomaatiliste suhete sisseseadmise 25. aastapäevale.  Tartust Polotsk`i, Viciebsk`I , Orsa, Alieksandryja ja Mogiljov kaudu Minskisse, kus vaadati Valgevene Eesti saatkonna kutsel Iseseisvuspäeva paraadi ja Mir`i, Niasviz`I, Lida, Ašmiany ja Vilniuse kaudu Tartusse tagasi sõitis 9 sõiduautot ja 23 vanasõidukihuvilist. Alaksandr Łukašenka kodukülas kutsuti sõidust osavõtjad ka imperaatori sauna, aga kuna ees ootas õhtune Mogiljovi ilutulestik, kuhu ei sobinud hilineda, olid sõidukijuhid  sunnitud kahetsusega loobuma.

„Põhja-Poola Drive“ 2018 aastal seadis eesmärgiks tutvuda Sopotis Anne Veskiga seotud radadega. Kohtuma primadonna nooruspõlve esinemiskohtadega sõitis ……. autot. Keegi osavõtjatest Poola ei jäänud, küll aga on olnud see sõit ainuke, kus kaks sõidukit tulid kodumaale puksiirauto abi kasutades. Põhjuseks 1953 aasta sõidukil detailide väsimus ja 1975 aasta sõidukil hooletu sõit munakivi teel ja kodus garažeerimine.

„Velikije Luki kangelaste paikades“ oli 2019 aasta maratonsõidu pealkiri. Tartust startis 13 sõiduautot ja 35 Eesti Laskurkorpuse ajaloo huvilist. Sõidu teekond läks läbi Pihkva, Veliki Novgorodi ja Tveri kaudu Velikije Lukisse. Teshevitsy automuuseumis enne Pihkvat selgitas Pihkva Retroauto Klubi president sõidust osavõtjatele kuidas GAZ 69 saab luksuslikumaks ehitada ja Tveris andis sõidul osalenud Rolls Royce omanik Tver Retro Car Club presidendile juhiseid Lada välja vahetamiseks Lääne luksusauto vastu. Tveri Eesti Selts korraldas sõidust osavõtjatele linnaekskursiooni.

LEVATEK Õhturallide sari alustas 2017 eesmärgiga, näidata igakuiselt maist septembrini vanasõidukeid Tartu linna vahel „kihutamas“. Õhturallide olemus on täpsussõit. Esimestel aastatel sõitis ekipaaž etteantud marsruudil endale ise võistlusaja ette ja pidi võimalikult täpselt teises sõidus sama aja välja sõitma.  Viimastel aastatel on peakohtunik andnud ette sõiduaja, lisanud teel kontrollpunkte, kuhu samuti tuleb ajakaardil etteantud ajal jõuda võimalikult täpselt jõuda. Kaks esimest aastat alustati õhtuseid võidusõite Tartu kesklinnast, Kohtumaja parklast, möödunud aastal otsustati alustada klubi maja eest. Õhturalli võitmiseks on tarvis lisaks sõiduoskusele head orienteerumisoskust ning  ajaplaneerimis oskust ja sõidutaju – nii nagu pärisrallis. Õhturallid toimuvad ka sel aastal algusega 18:00 iga kolmas kolmapäev maist septembrini.

Hansaretro 2019 idee kasvas välja suvistest vanasõidukinäitustest Hansapäevade Raualinnas. Möödunudaastasel vanasõidukite väljanäitusel ja võiduajamisel osales 128 vanasõidukit. Võiduajamise võitis 1960 aasta Bentley, stiilseimaks ekipaažiks valiti 1938. aasta Mercedes Benz 230 W143 ja publiku lemmikuks hääletati väljanäitusel osalenud aurukatel. Kahepäevane ettevõtmine lõppes osavõtjate paraadiga Neinar Seli automuuseumisse.

Hansaretro 2020 on plaanitud 18. juulile. Levateki 25 juubelit tähistame Cantervillas väärika peoga koos Hansaretrol osalejatega sama päeva õhtul.

Levatekile on tavaks on saanud ka Alatskivi Vanavara laadal vanasõidukite mininäituste korraldamine, osalemine Tartu Näituste Motoshow`del ja Võru linna päevade avamise paraadidel.

Vanasõidukite taastamine pole klubi traditsioon vaid eesmärk. Restaureerimine võib saada ka traditsiooniks nii, et iga kolme aasta järel esitleb Levatek uut taastatud  vanasõidukit. 2019 aastal taastati klubi ühistegevusena Tartus toodetud autobuss TA6-1.

Klubi aasta võetakse kokku ühisel jõulupeol sõsarklubiga VÄNT. Iga-aastaselt peetakse meeles jooksval aastal restaureeritud vanasõidukite omanikke, aktiivsemaid ettevõtmistel osalejaid ja antakse välja „Aasta tegu“ aunimetus. Kirsiks tordil on klubi grand old men Arnold Lõhmuse korraldatud viktoriin.

Levateki istuv  juhatus on viieliikmeline: Gunnar Kask, Väino Peebo, Margus Siilbek, Pelle Vadi ja Arne Sõna. Klubi üldkoosolek otsustas 2019 aastal anda juhtimise üle nooremale generatsioonile, valides juhatusse vaid 2 noort vanameest Arne Sõna ja Väino Peebo. Lisaks juhatusele korraldavad klubi igapäevatööd rahahoidja ja üleskirjutaja Toomas Arukask  ja arvutiasjatundja Kaupo Lõhmus. Riikidevaheliste ürituste ja üleriigiliste ettevõtmiste sektsiooni juhib Veiko Praks. Moodustamisel on Youngtimerite  ja „Leedid roolis“ sektsioon.

Levateki klubiruumid asuvad nn ‎H2O  majas Tartus ja liikmete vanatehnikat hoitakse Tähe tänava garaažis. Klubi koosolekud toimuvad iga kuu teisel kolmapäeval algusega 18:00.

Kõik kellel on vanasõidukite vastu  „Raudne armastus“ on kuu teisel kolmapäeval kell 18 teretulnud!

%d bloggers like this: