Skip to main content

Moskvitš M401

1955. aasta

Pikemat tutvustust see masin ilmselt ei vaja. Tegu Moskvitš 401 aastast 1955. Paljud teavad ka mimega Mosse, Mossa, 401, eesel, alma jne….

Mosse lugu sai alguse hoopis teisest masinast. Teadsime isaga, et maal paar talu edasi oli kunagi Pobeda ja sellest masinast pidi miskit juppe alles olema. Tegu oli suure mõisaaegse hoonega ja kogu Pobi juppide hunniku kõrval jäi silma hoopis teine masin. Selgus, et naabrimees oli Tartus jalgu jäänud Mosse sinna hoiule toonud. Omanik oli isa lapsepõlvesõber ja mees sai üles otsitud. Tegu oli asjaliku mehega ja arvas, et temast ikka taastajat ei ole, oli ta nõus sellest loobuma. Hind oli omal ajal küllalti krõbe aga ära ta ostetud sai.

Auto oli EPA õppejõu masin ja kui vana omanik sai uue Mosse ostuloa, jäi masin kuiva küttega garaaži seisma. Aasta oli siis 1987. Säilinud oli originaal värvkate, salong ja kroomosad. Meie ostsime masina 2008 aastal. 2019 sai siis auto ette võetud. Plaan säilitada niipalju kui võimalik originaaljuppe (salong, kroomosad jne). Värvkate oli paraku liiga kahjustatud ja pleekinud valeks, et seda säilitada polnud mõtet. Praeguseks on jõutud töödega niikaugele, et masin on värvitud. 2020 talvel loodaks masina kokku laduda. Hoiame edasiste toimetustega teid ka kursis.

Täiendatud!

Uued pildid taastamisest ja ühtlasi suur rõõm teatada, et töödega on lõpule jõutud!

Ikarus 256

1989. aasta

Busside ajalugu on alati rahvale huvi pakkunud. Paljudele meenuvad sõidud kooli, kolhoosi või ekskursioonile. Ka mind on juba aastaid paelunud busside ajalugu ja nende hingeelu. 2015. aastal otsustasin oma järgmise projektina taastada rahvakeeles “akvaariumi”, Ikarus 256. Selle bussi viimane sõit toimus 1998. aastal ning läbisõiduks 1 500 647 kilomeetrit. Suur läbisõit oli oma jälje jätnud. Sõiduk on ettevõtte GoBus Tartu regiooni hingekirjas ning minul, kui juba mitme bussi taastajal, on võimalus sellele sõidukile uus elu anda. Tänaseks päevaks on möödunud viis aastat meeletut tööd ning selle aasta, 2020.a, lõpuks soovin töödega valmis saada.

Täiendatud!

Uued pildid taastamisest ja ühtlasi suur rõõm teatada, et töödega on lõpule jõutud!

Fiat 503

1926. aasta

Fiati ajalugu on küllaltki huvitav. Legendi järgi oli auto enne Teist maailmasõda Põltsamaa kandis ühe taluniku omanduses. Vene vägede saabumise ja nõukogude korra kehtestamisega toimus sõiduki rekvireerimine. On säilinud ka sellest ajast auto tehniline pass, kus on sees NKVD tempel toimunud võõrandamise kohta. Teise maailmasõja algul, kui saabus saksa armee ning vene väed olid sunnitud Eestist põgenema, otsustasid vene sõdurid kasutada autot põgenemisel ning sõidukile laaditi korralik koorem. Suunal Narva poole ei suutnud Fiat sellist lasti vedada ning lagunes Koigi kandis. Siiski prooviti veel teel autot parandada, kuid edutult. Nimelt oli otsustatud tagasilla ja raami vahele paigaldada puupakk, misjärel vajus tagasild kõveraks. Kogu kraam laaditi maha ning kaasa võeti kell armatuurlaualt ja välja lõigati peaaegu kogu nahk salongist. Venelased pagesid ilma autota. Endine omanik sai info maha jäetud sõidukist ning tõi selle tagasi koju. Kartusest otsustas sõiduki täielikult demonteerida ja peita auto osadena aida seina vahele. Alles selle aastatuhande algul, enne oma surma, avaldas ta saladuse lapsele ja lapselapsele. Õige pea otsustasid nad auto maha müüa. Saades teada, et selline auto on müüa, olin kohe ostust huvitatud.

Antud sõidukit olen nüüd juba aastaid taastanud ning hetkel on jäänud ainult auto komplekteerimine.

Invasõiduki SMZ S-3A taastamine

1960. aasta

Mercedes-Benz 230

1977. aasta