Skip to main content

Fiat 503

1926

Fiat 503 1926

Fiati 503 ajalugu on küllaltki huvitav. Legendi järgi oli auto enne Teist maailmasõda Põltsamaa kandis ühe taluniku omanduses. Vene vägede saabumise ja nõukogude korra kehtestamisega toimus sõiduki rekvireerimine. Sellest ajast on säilinud ka auto tehniline pass, kus on sees NKVD tempel toimunud võõrandamise kohta.

Teise maailmasõja algul, kui saabus saksa armee ning vene väed olid sunnitud Eestist põgenema, otsustasid vene sõdurid kasutada autot põgenemisel. Sõidukile laaditi korralik koorem. Suunal Narva poole ei suutnud Fiat sellist lasti vedada ning lagunes Koigi kandis. Siiski prooviti veel teel autot parandada, kuid edutult. Nimelt oli otsustatud tagasilla ja raami vahele paigaldada puupakk, misjärel vajus tagasild kõveraks. Kogu kraam laaditi maha ning kaasa võeti kell armatuurlaualt ja välja lõigati peaaegu kogu nahk salongist. Venelased pagesid ilma autota.

Endine omanik sai info maha jäetud sõidukist ning tõi selle tagasi koju. Kartusest otsustas ta sõiduki täielikult demonteerida ja peitis auto osadena aida seina vahele. Alles selle aastatuhande algul, enne oma surma, avaldas ta peidukoha saladuse lapsele ja lapselapsele. Õige pea otsustasid nemad aga auto maha müüa. Saades teada, et selline auto on müügis, olin kohe ostust huvitatud.

Antud sõidukit olen nüüd juba aastaid taastanud ning hetkel on jäänud ainult auto komplekteerimine.