Skip to main content

GAZ M20 Pobeda

1953

Soov omada Pobi tekkis 2000-ndate aastate alguses. Sobiva sõiduki leidmiseks sai mandri Eesti läbi sõidetud ja paarikümmet autot vaatamas käidud. Kahjuks üle vaadatud paarikümnest masinast enamus olid väga halvas seisukorras ning ülehinnatud.

Kuna müügikuulutustest ma sobivat autot ei leidnud siis avaldasin Tartu Raadios kuulutuse, et soovin osta Pobedat. Kuulutusele sain ühe pakkumise, mida läksin vaatama. Auto seisis kuivas garaažis kahe rohelise GAZ 24 vahel. Tema remondiga oli ca 10 aastat tagasi algust tehtud. Kere oli enam-vähem keevitatud, aga värvimata ja kokku panemata. Remont jäi pooleli, kuna soetati rohelised Volgad ja Pobeda järgi otsene vajadus langes ära.

Lõime käed ja septembris 2002 sain Pobeda omanikuks ning tõin masina Tartu. Kuna tegemist oli palja kerega, algas masina ehitamine, mis kestis pausidega kuus aastat.

Väliselt sai tehtud võimalikult originaali sarnaseks. Muudatused tegin tehnika osas. Eelmised omanikud olid juba alla pannud Volga sillad. Mootoriks valisin Fordi 2,3l 49KW diiselmootori, mis oli maksimaalse võimsusega, mida ARK lubas asendusmootorina kasutada. Käigukast jäi originaal, GAZ 69 kaanega ja kardaan sai pikendatud. Värviks valisin musta, mis minu arvates kroomiga hästi sobis.

Pobeda komplekteerimiseks ostsin juurde kolm doonorautot ja käisin veel paari autot lammutamas. Auto sai valmis ja ümberehitus ARK-is registreeriti 2008. aasta lõpus.

GAZ M20 Pobeda embleem

Pobi ajaloost

Auto ostis uuena Tartu Riikliku Ülikooli professor Paul Ariste, kes ise juhiluba ei omanud ja lasi ennast sõidutada kas sugulastel või palkas juhi. 1972. aastal müüs ta auto järgmisele omanikule, kelle käest ostis selle 1981. aastal järgmine omanik, kelle käest mina 2002. aastal auto ostsin. Mina olen selle auto neljas omanik. Masin on olnud kogu aeg nn “Tartu auto”. Tegemist on suvise hobisõidukiga ja hooaeg kestab lume kadumisest lume tulekuni. Keskmine aastane läbisõit on umbes 10000 km.

Suuremad üritused, milledest selle autoga osa võtnud olen:

2009 – aasta Tähesõit ja Vabaduse silla avamine

2010 ja 2015 – Vanatehnika Suursõit

2011 – Ümber Peipsi sõit

2012 – reis Krimmi

2013, 2014 ja 2016 – Tarvitet masinate väljasõit

2016 – Ümber Soome lahe sõit

2017 – Valgevene sõit

2018 Tartu – Sopot – Tartu sõit

2019 Tartu – Tver – Tartu sõit ja Balti kett 30. juubeli sõit

Alati on kohal oldud ka Järva-Jaani Killavooril ja aastast 2013 Haapsalu nostalgiapäevadel. Korduvalt on osa võetud ka Retro Jurmalast.

Osaletud on ka 3 filmi võtetel: “Vehkleja”, “Imelise ajastu lõpp” ja “Seltsimees laps”.

GAZ M20 embleem