Skip to main content

Hea vanatehnikahuviline

Tore, et oled uurimas lehekülgi, mis kajastavad põgusalt ühe osa Eestis tegutsevate vanatehnika entusiastide tegemisi. Sedapuhku on tegemist Lõuna-Eesti Vanatehnikaklubiga “Levatek”. Oma vanuselt on klubi Levatek Eestis tegutsevatest üks vanemaid ja liikmeskonna arvult üks suuremaid. Levateki liikmeid ühendavaks jõuks on nende ühine huvi ja siiras soov anda uus elu kõikvõimalikule vanale ja auväärsele tehnikale, mis meist paljusid on pikkade aastate jooksul igati ausalt teeninud.

Nii siinse klubi kui ka üle Eesti leiduvate “saatusekaaslaste” rikkalikes kogudes leidub hulgaliselt unikaalse väärtusega tehnikat. Selle kõige mitmekesisust määrab ehk kõige tabavamalt määratlus “nööpnõelast kuni aurulaevani”. Tõsi, kõige enam esindatud on siiski erinevad liikumisvahendid alates jalgratastest ja tsiklitest ning lõpetades veoautode, busside ja muu taolisega kuni tankideni välja… Tänu meie entusiastide kuldsetele kätele ja uskumatule järjekindlusele on väga paljud unikaalsed eksponaadid leidnud taastatud kujul omamoodi uue pensionipõlve, säilitades sedaviisi üht tänuväärset killukest meie kõigi ühisest ajaloost.

Klubi eetikakoodeks

Vanatehnikaklubi Levatek lähtub oma igapäevases tegevuses lisaks Eesti Vabariigis kehtivatele seadustele ja teistele õigusaktidele ka Vabaühenduste tegevuse eetilistest põhimõtetest.

Rolls-Royce embleem
FIVA logo
Aastast 2020 on Vanatehnikaklubi LEVATEK Fédération International des Véhicules Anciens ehk FIVA – ülemaailmse ajalooliste autoklubide föderatiivse ühenduse liige

Klubi Levatek koosolekud leiavad aset iga kuu teisel kolmapäeval kell 18.00 klubi ruumides aadressil Ringtee 45 Tartu, H2O majas. Kui meie tegemised pakuvad Sulle huvi või soovid meiega liituda, anna sellest julgelt teada. Samuti on oodatud kõik küsimused ja ettepanekud.

Soovid meist rohkem teada
Võta meiega ühendust

Levatek - klubi aastast 1995

Kuidas kõik alguse sai ning mida teinud oleme ja teeme

Klubi ajalugu

Taimi Hermanson, Heini Nurmand, Jakob Lõhmus, Arnold Lõhmus, Kaupo Lõhmus, Heino Jaanus, Ly Jaanus, Einari Jaanus ja Juno Susi said kokku 7. jaanuaril 1994. Taimi oli eelnevalt saatnud kutse UNIC-klubi Lõuna piirkonna aktiivsematele liikmetele, et koguneda ja arutada uue vanatehnika klubi asutamist. Kutse eelakordiks oli kodanik Valeri Kirsi teade UNIC-klubi lõuna piirkonnale, et „„ Klubi UNIC“ nimi on tema ainuomandis ja ta palub seda teistel enam mitte kasutada“.

Kokkusaamise tulemiks oli otsus asutada uus vanatehnikaklubi nimega Levatek ehk Lõuna-Eesti Vanatehnika Klubi. Nime idee tuli Einari Jaanuselt. Valiti neljaliikmeline klubi juhatus – Taimi Hermanson, Juno Susi, Heino Jaanus, Jakob Lõhmus. Juhatus valis esimeheks ja klubi presidendiks Heino Jaanuse. Revidendiks valiti Arnold Lõhmus.

Kuigi klubi oli sisuliselt asutatud, möödus terve aasta, enne kui Tartu Maavanema korraldusega registreeriti MTÜ Vanatehnikaklubi Levatek ja 19. aprillil 1995 väljastati klubi registreerimistunnistus.
Seda päeva loeb Levatek enda sünnipäevaks.

Kui Levateki asutamise juures oli üheksa vanatehnikahuvilist, siis juba järgmiseks aastaks oli liikmeid 14. Kolmekümne liikme verstapost ületati 1997. aastaks. Kümneks aastaks jäi liikmeskond 35 liikme ümber pidama. Mõni „vana“ liige lahkus ja mõni uus vanatehnika huviline tuli juurde, kuid alles 2007. aastal sai Levatek välja kirjutada liikmekaardi number 40. Järgmisel aastal lisandus korraga 5 uut liiget ja 2009. alguses lõppes Levateki liikmenimekiri  numbriga 51. Tänaseks, aastaks 2023, on klubis 70 liiget.

Alates asutamisest on Levatek hoidnud vanatehnika klubilist liikumist elavana Lõuna-Eestis, olles omamoodi vaderiks Võru Vanatehnikaklubile Vänt, mis asutati aastal 2007.

Autojuhtide päeva on Eestis tähistatud 1966. aastast alates. Esimese autojuhtide päeva tähistamist Mäksa pargis 24. juulil 1966 loetakse Eesti vanatehnika liikumise alguseks. Levatek on hoidnud oma tegutsemise algusest elus traditsiooni, mille algatajaks oli omaaegne klubi „Autom“, korraldades iga viie aasta järel „Mäksa kokkutuleku“ nime all vanasõidukite sõidu Tartust Mäksale.

Klubi aasta võetakse tavaliselt kokku ühisel jõulupeol sõsarklubiga Vänt. Iga-aastaselt peetakse meeles jooksval aastal restaureeritud vanasõidukite omanikke, aktiivsemaid ettevõtmistel osalejaid ja antakse välja „Aasta tegu“ aunimetus. Kirsiks tordil on klubi grand old men Arnold Lõhmuse korraldatud viktoriin.

Vanasõidukite taastamine pole klubi traditsioon vaid eesmärk. Restaureerimine võib saada ka traditsiooniks nii, et iga kolme aasta järel esitleb Levatek uut taastatud vanasõidukit.

2019 taastati klubi ühistegevusena Tartus toodetud autobuss TA6-1

Levateki üritused

Suvised pikamaasõidud

Traditsioon sai alguse 2011. aastal. Esimene sõit sai teoks sõsarklubi Vänt eestvõttel ja viis vanasõidukid reisile ümber Peipsi järve. Oudovasse (venepäraselt Gdov) sissesõidule olid osavõtjaid tervitama tulnud praktiliselt kõik linnakese elanikud. Selgus, et viimase pooleteise aasta jooksul oli vanasõidukite sõit ainuke linnas toimunud üritus.

Sõidu viimase päeva hommikul Jaanilinna kindluse suletud territooriumil, mida kogu öö oli valvanud kohalik miilits, selgus, et ühe veoki kastile oli keegi kraapinud roostes naelaga HUI…

„Musta mere sõidu“ finišiks oli kuurortlinn Jalta. Tartust läks Krimmi poole teele seitse Žigulit, üks Moskvitš ja üks Pobeda. Tubli ukraina autojuhi jutt, et Ukrainas on suunad, seal ei pruugi olla teid, vastas tõele. Külas käidi Krimmi eestlastel Krasnodarka ja Novoestonija külades. Jooksvat remonti said teha kõik pikamaasõidul osalejad, kuid seni tehtud pikimalt, 4700 km sõidult tulid kõik osavõtjad „omal jalal“ tagasi.

„Soomelahe sõit“ 2016 viis vanasõidukid Tsarskoje Selo, Sankt-Peterburi ja Viiburi kaudu Lahtisse ja sealt Helsinki kaudu Tartusse tagasi. Tee Viiburist Soome-Venemaa piirile näitab ära, kas sõiduk on läbinud tehnilise ülevaatuse tegelikult või on selle ostnud. Kõik sõidul osalenud vanaautod läbisid 39,7 km probleemideta. Lahtis õhtusel vastuvõtul üllatas Levateki sõprusklubi Päijät-Hämeen Mobilistit`e ansambel TraXit kõiki sõidust osavõtjaid eestikeelsete lauludega.

„Eesti – Belarus 25“ paraadsõit 2017. aastal oli pühendatud Eesti ja Valgevene diplomaatiliste suhete sisseseadmise 25. aastapäevale. Tartust Polotski, Viciebski , Orsa, Alieksandryja ja Mogiljovi kaudu Minskisse, kus vaadati Valgevene Eesti saatkonna kutsel Iseseisvuspäeva paraadi. Seejärel Miri, Niasvizi, Lida, Ašmiany ja Vilniuse kaudu Tartusse tagasi sõitis 9 sõiduautot ja 23 vanasõidukihuvilist. Alaksandr Łukašenka kodukülas kutsuti sõidust osavõtjad ka imperaatori sauna, millest sõidukijuhid olid sunnitud kahetsusega loobuma. Ees ootas hoopis õhtune Mogiljovi ilutulestik, kuhu ei sobinud hilineda.

„Põhja-Poola Drive“ 2018. aastal seadis eesmärgiks tutvuda Sopotis Anne Veskiga seotud radadega. Kohtuma primadonna nooruspõlve esinemiskohtadega sõitis ……. autot. Keegi osavõtjatest Poola ei jäänud, küll aga on olnud see sõit ainuke, kus kaks sõidukit tulid kodumaale puksiirauto abi kasutades. Põhjuseks 1953. aasta sõidukil detailide väsimus ja 1975. aasta sõiduki hooletu sõit munakivi teel ja kodus garažeerimine.

„Velikije Luki kangelaste paikades“ oli 2019. aasta maratonsõidu pealkiri. Tartust startis 13 sõiduautot ja 35 Eesti Laskurkorpuse ajaloo huvilist. Sõidu teekond läks läbi Pihkva, Veliki Novgorodi ja Tveri kaudu Velikije Lukisse. Enne Pihkvat tehti peatus Teshevitsy automuuseumis. Seal selgitas Pihkva Retroauto Klubi president sõidust osavõtjatele, kuidas GAZ-69 saab luksuslikumaks ehitada. Tveris andis sõidul osalenud Rolls-Royce omanik Tver Retro Car Club presidendile juhiseid Lada välja vahetamiseks Lääne luksusauto vastu. Tveri Eesti Selts korraldas sõidust osavõtjatele linnaekskursiooni.

“Sulle-Mulle” laat

Sulle-Mulle” vanavaralaat sai alguse Melliste varuosapäevast 1997. aastal. Esialgu kitsamas siseringis kokku kutsutud ettevõtmine kasvas kahe aastaga suureks. Laada eesmärk oli osta, müüa ja vahetada omavahel vanatehnikaga seonduvaid varuosi. 1999. aastal otsustati, et vanavaralaat hakkab toimuma igal aastal samal ajal. Leppisime kokku, et selleks saab augustikuu esimene pühapäev. Asukohaks Melliste, Käbitare kohviku juures olev plats. Viimastel aastatel on esimesed müüjad kohal olnud juba eelmise päeva õhtul. Tavaliselt koguneb kokku üle 100 müüja. Ostjaid on reeglina tuhandeid. Alates 2008. aastast valitakse müüdava kauba hulgast kõige „omapärasem asi“, millele omistatakse tiitel „Mäksa Molu“.

Alates aastast 2022 toimub laat Tartus Raadil lennukiangaaride juures Roosi 83.

“Õhturalli”

Õhturallide sari alustas aastal 2017 eesmärgiga näidata igakuiselt maist septembrini vanasõidukeid Tartu linna vahel „kihutamas“. Õhturallide olemus on täpsussõit. Esimestel aastatel sõitis ekipaaž etteantud marsruudil endale ise võistlusaja ette ja pidi võimalikult täpselt teises sõidus sama aja välja sõitma.  Viimastel aastatel on peakohtunik andnud ette sõiduaja ja lisanud teel kontrollpunkte, kuhu samuti tuleb ajakaardil etteantud ajal jõuda võimalikult täpselt jõuda. Kaks esimest aastat alustati õhtuseid võidusõite Tartu kesklinnast Kohtumaja parklast, nüüdsest algavad sõidud klubi maja eest Ringtee 45. Õhturalli võitmiseks on tarvis lisaks sõiduoskusele head orienteerumisoskust ning ajaplaneerimise oskust ja sõidutaju – nii nagu päris rallis. Õhturallid toimuvad maist septembrini iga kuu kolmandal kolmapäeval algusega kell 18.00

“Hansa Retrosõit”

Hansaretro idee kasvas välja suvistest vanasõidukinäitustest Hansapäevade Raualinnas. Üritus on osutunud äärmisel populaarseks. Seda nii osalejate soovijate kui ka pealtvaatajate seas. Hansaretro 2020 raames tähistasime ühtlasi Levateki 25 juubelit. Tähtsat sündmust klubi ajaloos pidasime Cantervilla lossis koos Hansaretrol osalejatega.


 

Levatekile on tavaks saanud ka:

  • Alatskivi Vanavara laadal vanasõidukite mininäituste korraldamine
  • Tartu Näituste Motoshow`del osalemine
  • Võru linna päevade avamise paraadidest osavõtt

Tule Sinagi liikmeks!

Levateki istuv juhatus on viieliikmeline: Gunnar Kask, Väino Peebo, Margus Siilbek, Veiko Praks ja Arne Sõna. Klubi üldkoosolek otsustas 2019. aastal anda juhtimise üle nooremale generatsioonile, valides juhatusse vaid kaks “noort vanameest” – Arne Sõna ja Väino Peebo.

Lisaks juhatusele korraldab klubi igapäevatööd rahahoidja ja üleskirjutaja Toomas Arukask. Riikidevaheliste ürituste ja üleriigiliste ettevõtmiste sektsiooni juhib Veiko Praks. Moodustamisel on Youngtimerite  ja „Leedid roolis“ sektsioon.

Juubelialbum "Raudne armastus. Klubi Levatek läbi aegade"