Skip to main content

GAZ 69 oksjonilt

Väljalaskeaasta 1955

Aastal 1998 müüs Eesti Maaülikool oksjonil kasutult seisma jäänud tehnikat. Nende seas oli ka mainitud GAZ 69, aastast 1955. Isa näitas mulle seda isendit ja ma ei tea, kas ta tegi nalja või niisama suusoojaks mainis, et selle võiks ju ära osta! Viieteistaastasele poisile ei olnud rohkem vaja – isa pidi leppima, et põhimõtteliselt peab ta selle kindlasti ära ostma, seda veel enne oksjonit.

Vana auto nägi väga vana välja. Lisaks oli tal külje peal punane joon nagu kiirabiautol. Uksele oli kirjutatud „tehniline järelevalve“, sest segastel aegadel tohtisid sõita sellega vaid mingit nn riigile teenust osutavad autod. Enne oksjonit oli masina küljest ära kruvitud kõik asjad mis vähegi kruvida annab, et „võõrad“ ostuhuvilised ei hakkaks üldse huvi tundma. Siiski lõppes oksjon meile edukalt. Peale seda tegeles isa puudu olevate osade hankimisega mööda Eesti Maaülikooli garaaže ja taastamine võis alata. Minu tööks jäi kogu sõiduk lahti võtta, riiulitesse paigutada, et taastamise järjekorras oleks kõike lihtne leida jne. Ei olegi kunagi isale öelnud, aga esimestel taastamise kevadkuudel sai kõvasti kooli viimastest tundidest lausa poppi tehtud, et saaks ikka kiiremini näpud õliseks.

Koos isaga ja teiste abilistega saime auto aastaga valmis. Selleks ajaks olid ka minul mingisugused load ning saime esimese pikema sõidu teha, seda koos sõpradega Saaremaale vanatehnika üritusele sõites. Üks äärmiselt pikk retk – aga jääb äärmiselt kauaks meelde!

Sõidame veel, GAZ 69!

%d bloggers like this: