Skip to main content

SMZ S-3A

1960

Peale II maailmasõda oli palju õnnetuid, kes kaotanud mõne jäseme või oli mõnel muul moel liikumine halvatud. Selle tarbeks hakati tootma spetsiaalseid sõidukeid. Üks neist oli invasõiduk nimetusega SMZ S-3A.

Esimesed mudelid olid kolmerattalised, see mudel siis esimene neljarattaline. Mootoriks mootorratta IŽ-56 mootor. Töömaht 346 cc ja võimsust meeletud 8 kw. Kogu juhtimine toimub käsitsi. Arvestades palju neid sõidukeid toodeti, on neid väga vähe säilinud. Asi oli selles, et sõidukit ei saanud inimene endale osta, need anti invaliididele kasutada ja kui sõiduk amortiseerus tuli see tagastada ja vastu anti uus masin. Peale tagastust läksid need taaskasutusse. See konkreetne masin on toodud Põlvamaalt kuskilt väga-väga äärealalt, kuhu see lihtsalt oli ununenud ja keegi otsima polnud viitsinud minna. Sellepärast ta alles jäigi. Auto oli küllaltki komplektne ja ilma suuremate ümberehitusteta. Tööd oli sellegipoolest omajagu. Kogu aktiivsem taastamine võttis aega paar-kolm aastat ja 2018 omistati sõidukile ka must number.

Ise olen mõelnud, et kui oled kogu selle sõjapõrgu läbikäinud, anti sulle veel üks karistus. Isegi täiesti tervel inimesel on keeruline selle masinaga toimetada.