Skip to main content

MTÜ Vanatehnikaklubi Levatek pressiteade

Raamatu „Raudne armastus. Klubi Levatek läbi aegade” esitlus

Vanatehnikaklubi Levatek tähistab 20-nda tegutsemisaasta täitumist mälestusteraamatu esitlusega. Järgmist juubelit loodetakse pidada Raadile planeeritavas vanatehnika muuseumis.

Austusavaldusena oma liikmete oskustele andis 52 Lõuna-Eesti vanatehnikahuvilist ühendav klubi Levatek 20. tegutsemisaasta täitudes välja juubelialbumi. Album teeb kummarduse pärandi taastajate pühendumusele ja spetsiifiliste teadmiste edasiandmisele järeltulevatele põlvedele. Järgmise sammuna näeb klubi panustamist muuseumi rajamise käivitamisse Raadil asuvatesse vanadesse lennukiangaaridesse.

Juubelialbumit „Raudne armastus. Klubi Levatek läbi aegade” esitletakse 31. märtsil 2015 hea koostööpartneri MTÜ Tartu Uunik Auto ruumides.

MTÜ Vanatehnikaklubi Levatek juhatuse liikme Väino Peebo sõnul anti album välja mälu, tarkuse ja oskuste säilitamise eesmärgil.

„Meil on olemas spetsiifiliste teadmistega pühendunud inimesed, kes mõistavad, et ka vanatehnika on osa meie kultuurist ja ajaloost. Kirjeldasime selles raamatus Eesti vanatehnika ajaloo ühte peatükki, aga väga oluline on, et vanatehnika ajaloo erinevad peatükid saaksid koondatud ühte kohta, kus inimestel võimalus nendega tutvuda. Näeme, et sellise võimaluse loob kogumis- ja taastamistöö väljapaistvamaid tulemusi koondava muuseumi rajamine Raadile,” ütles Peebo.

Neinar Seli, MTÜ Tartu Uunik Auto juhatuse liige: „Aastaid on otsitud sobilikku kohta, kus restaureeritud tehnikat hoida ning kolm ja enam aastakümmet tagasi teedel veerenud sõidukeid eksponeerida. Meil on hea meel, et Tartu linn on sobilikud ruumid selleks tarbeks Raadil eraldanud, valmis on eskiisprojektid. Muuseumi rajamisega kaasneb vanasõidukite restaureerimiskvaliteedi ja elanikkonna huvi tõus. Tugevneksid sidemed sõprusklubidega, kindlasti ka rahvusvahelised kontaktid selle ala spetsialistidega. Muuseum pakuks puhke- ja meelelahutusvõimalusi, uudistamist ja nostalgiat. Raadile mahub ka restaureerimiskeskus, mis tekitab juurde ühe õpikeskkonna.”

„Ahelas on praegu auk – vanatehnika päästetakse ja restaureeritakse, tihti näevad selle kallal koos vaeva ühe pere erinevad põlvkonnad, aga taastatud tehnikat ei ole hetkel tõesti kusagil hoida ega eksponeerida. Hea ekspositsioon muuseumis oleks kui aja puudutus läbi vanatehnika. Loodetavasti saab see nii hea, et annab aimu ka pikkadest tööpäevadest mutrivõtmete seltsis ja koguni sellest võidurõõmust, mida tunneb pärast pisut õlilõhnaliste ja sinisevinguliste kilomeetrite läbimist iga taastaja, kui tema vanaaegne liiklusvahend vastu peab,” lisas Väino Peebo.

Klubi kroonikatel, protokollidel ning liikmete memuaaridel põhineva ja rikkalikult fotosid sisaldava juubelialbumi käsikirja koostaja on LEVATEK liige Janne Eespäev, põneva ja põhjaliku peatüki transpordi arengust Põlvamaal on kirjutanud koduloohuviline Ago Ainelo. Lisana on kaasas sadade fotodega DVD-plaat. Igakülgselt toetas albumi ilmumist Eesti Maanteemuuseum ning Eesti Kultuurkapitali Põlva- ja Tartumaa ekspertgrupid.

Kui soovid endale raamatut soetada, võta meiega ühendust:
  • Väino Peebo  tel: 5039559 (Tartus)
  • Heino Jaanus tel: 5074690
  • Janne Eespäev  tel: 53307060 (Põlvas)

Osta meie raamat Apollo raamatupoest 🙂