Skip to main content

Harley-Davidson
WLA-42

1943

Aastatel 1942-1945 USA sõjaväe tellimusel valminud raskemootorratas. Selle konkreetse Harley valmistamisaasta on 1943. Kokku toodeti neid umbes 88000 tk. Mootoriks V2 750cc ja käigukastiks kolmekäiguline manuaalkäigukast. Erinevalt tollal (raskemootorratastel) laialdaselt kasutatud kardaanveost, toimub WLA-l see kettülekandega.

WLA-sid sattus siia rohkesti II maailmasõja ajal, kuna neid anti NSVL-le sõjaabina. Peale sõda oli kohustus need USA-le tagastada, aga eks ühte koma teist pudenes meile siia ikka maha.

Selle konkreetse tsikli lugu sai alguse sellest, et vanaisal oli 40-50-ndatel korviga Harley. Tollal oli kombeks korjata ikka varuosi ja kui tsikkel ise maha müüdi, ununesid need jupid pööningule. Seda siis umbes 50-60 aastaks. Esimese asjana ilmusidki välja mootor, esiporilaud, sadul, esihark ja pakiraam. Osa juppe olid leidnud aja jooksul uue otstarbe. Näiteks esihargi osast tinavalamise kulbi sang, esiratta rummust veepüti alus, rattad aiakärule… Kui viimasest pööningu nurgast ilmus suur kast peenemate vidinatega, sai otsustatud, et prooviks tsikli kokku laduda.

Juppe sai korjatud vaata, et pea 15 aastat. Paljud osad on mitu korda paremate vastu välja vahetatud, kõnnitud maha hulk kilomeetreid laatadel, kolistatud vanameistrite kuuride all, tellitud osasid välisriikidest. Asja tegi keerulisemaks kindlasti ka see, et Eestist oli 90-ndatel kvaliteetsem kaup realiseeritud piiride taha. Aga valmis ta ikkagi sai. Aktiivsem taastamine toimus 2017-2019.

Keda kõiki tänada, et see tsikkel liikuma sai, on liiga palju, et siin üles lugema hakata. Kuigi 2019 omistati Harikale must number, võib öelda, et taastamine minu enda jaoks kestab endiselt. Usun, et umbes 90-95 protsendi ulatuses olen suutnud tsikli originaaldetailidest kokku laduda. Vaja veel need “viimased õnnetud” 5-10 ka kokku otsida 🙂